השבחת נכסים

השבחה של נכס קיים או של נכס שנרכש לטובת השקעה נתפש כאירוע שבו רב הנסתר על הגלוי. לחצים, חששות וקשיי התארגנות הם ממאפייניו המרכזיים, אך יחד עם זאת אין זה מחייב שכך צריך להיות הדבר. שיפוץ הוא אתגר המהווה הזדמנות לחדש את המרחב הקיים ולהישאר בסביבה האהובה והמוכרת, ולצד תכנון נכון ניתן ליצור מרחבים נעימים, מעודכנים ושימושיים, המביאים לידי מימוש מיטבי את אופן השימוש בחלל. מהי השבחת נכס? אילו שיקולים נכללים בתהליך? כיצד להשביח נכס לפני מכירה? כיצד להשביח נכס למגורים לעומת השבחת נכס לפני מכירה? התשובות לשאלות אלו ולשאלות נוספות נמצאות כאן במאמר.

מהי השבחת נכס?

השבחת נכס היא שם אחר לשיפוץ נכס לצורך מכירתו והפקת רווח ממנו או לצורך מגורים בו. השבחת הנכס כוללת טיפול בתשתיות, שינויים במרחב הפנים ושינויים בעיצוב מעטפת הפנים – כך שיתאים לצרכים ולדרישות של בעלי הנכס.

מהם השיקולים להשבחת נכס או מתי מומלץ לשפץ בית, מרחב עבודה או חלל מסחרי?

כאשר מעוניינים לשפר את איכות החיים בסביבת המגורים?
במשך כעשור וחצי תכננו וניהלנו פרויקטים להשבחת נכסים עבור משפחות צעירות או בוגרות, אשר ביקשו לחדש בית ישן בסביבת מגורים מועדפת. בפרויקטים אלו התמקדנו ביצירת חלל פנים מעודכן המותאם לצרכים הנוכחיים והעתידיים של המשפחה, שיפרנו תשתיות סניטריות, שדרגנו את מערכת החשמל ועדכנו את מעטפת הפנים בהתאם לטעמם ולצרכיהם של דיירי הבית, כך שיוכלו ליהנות ממרחב המגורים ולבצע בו שימוש נכון.

כאשר מעוניינים לשדרג את ערך הנכס המיועד למכירה
נכסים משופצים זוכים להתעניינות רבה בקרב רוכשים פוטנציאלים ונמכרים מהר יותר מנכסים מוזנחים. כאשר משקיעים רוכשים דירה, הם אינם יודעים למי ימכרו את הנכס אך יחד עם זאת ניתן לנבא את הפרופיל האישי של הרוכש העתידי בעזרת פילוח שיווקי ודמוגרפי. לדוגמה, כאשר מדובר על נכס המיועד למכירה בצפון תל אביב ושוויו לאחר ההשבחה עשוי להאמיר לחמישה מיליון שקלים, הרי שהקונים שיתעניינו בו הם אנשים בעלי אמצעים כלכליים, בשנות ה- 40 לחייהם (ומעלה), ולכן תכנון השיפוץ יהיה מותאם מראש לאותו פלח אוכלוסייה. בדרך זו ניתן ליצור "חליפה המתאימה למידותיו" של הדייר העתידי וכזו המשקפת את סגנון חייו, שאיפותיו האישיות והחברתיות, אופיו וצרכיו.

השבחת נכס לפני מכירה – כיצד לעצב נכס "המתאים לכולם"

במקרים שבהם מעוניינים להשקיע בנכס לצורך מכירתו ברווח, מומלץ להשקיע בעיצוב המאופיין בגוונים בהירים וניטרליים שיהוו בסיס טוב להלבשת הבית. אולם, קיימת דרך נוספת שצד אחד ממקדת את קהל היעד, ומצד שני יוצרת תפנית מעניינת בעלילה ומקנה לבית בידול אישי ו"אופי משלו". לדוגמה, בחירת ריצוף בעל גוון ניטרלי לחללי המגורים ובחירת ריצוף בדוגמת "דמקה" לחלל רחצה מעניין. דרך נוספת היא הפיכת פגם אסתטי או אילוץ תשתיתי למוטיב עיצובי כמו בדירה ששיפצנו ועיצבנו לפני זמן לא רב בעיר יפו, שם נדרשנו לתת מענה לעמוד צנרת בסמוך למטבח, כאשר ההתלבטות הייתה בין הסתרתו או השארתו באופן גלוי עם מוטיב מעניין מסביב. בחרנו בדרך השנייה, שיצרה עניין והדירה הושכרה במהירות. הסוד טמון במציאת האיזון בין שמירה על ניטרליות לבין תעוזה וייחודיות.
לסיכום, יש לצאת מנקודת הנחה, שבהשבחת דירות למכירה מומלץ ליצור את הבסיס העיצובי המאפשר לאנשים להטמיע את חותמם האישי – לא רק לבן "ונקי" כי אם ערך מוסף משוכלל, שייסע במכירת הדירה על ידי יצירת מרחבים וחללים בהם הדיירים יכולים להציג את האוספים והזיכרונות שלהם, הפיכת אילוץ תשתיתי לנקודת כח ותכנון מיטבי הממקסם תאורה ואווירה.

השבחת נכס למגורים

כאמור, רבים המעוניינים לשמור על אורח החיים שלהם בסביבה מוכרת ואהובה יבקשו לשפץ את ביתם ולעדכן אותו בהתאם לצרכיהם המשתנים. ברוב המקרים הבחירה בהשבחת הנכס נעשית על מנת לתת פתרונות לפערים הקיימים – יצירת חלל נוסף בתוך חלל קיים, עדכון העיצוב, או התאמת המרחב לתקופות בהם חלים שינויים משפחתיים (לידת ילדים, מגורים של סבים וסבתות, עזיבת האחים הבוגרים את הבית וכדומה). בהשבחת נכסים למגורים הדגש הוא על נוחות ועל עיצוב שקולע לטעם האישי והצרכים המשפחתיים.

כיצד לחלק את תקציב השיפוץ?

חלוקת התקציב נגזרת ממצב תשתיות הנכס וחלוקת הפנים בנכס. בפרויקט שיפוץ שתכנננו וליוונו בנתניה פגשנו משפחה צעירה בתחילת דרכה שרכשה דירה מוזנחת עם חיפויים ישנים, מרפסות ומעברים בלתי מנוצלים. את הבית תכננו מחדש, המחיצות הוסרו ובמקומם תוכננו חדרי רחצה חדשים ומטבח, שהורחב על חשבון המרפסת. כתוצאה מכך הצלחנו למקסם את השימוש בחלל הפנים ויצרנו דירה אוורירית, מוארת ועדכנית שנעים לחיות בה. במקרה זה חלקו הארי של התקציב הוקצה לטובת תשתיות ושינויים מבניים ואילו להלבשת הבית נותר תקציב קטן, שמומש באמצעות ליקוט פריטים ייחודיים אשר השלימו את הרעיון העיצובי ויצירת אומנות מחומרים ומוטיבים שנרכשו עבור החלל בסגנון (Do It Yourself) .

מה כוללות התוכניות להשבחת הנכס

ליווי מקצועי של מעצבת פנים אשר מתכננת תוכניות העמדה, במטרה להביא את החלל למימוש המיטבי שלו בהתאם לצרכי הלקוחות. בשלב הראשון יש להבין למי מיועד הנכס ולאילו שימושים הוא נדרש, כאשר המבט מופנה אל הווה אך יחד עם זאת אל שינויים עתידים הצפויים במרקם המשפחתי. התכנון מבוסס על הבנה זו וללקוחות ניתנת בחירה מתוך מספר אפשרויות, לאחר אישור תכנית ההעמדה והרכבת החללים מחדש (ממש כמו פאזל) מופקות תוכניות בניה, הריסה, חשמל, תאורה ואינסטלציה.

מתי מומלץ לשקול שיפוץ של נכס קיים?

נכס, בין אם הוא בית פרטי ובין אם הוא דירה בבניין, מהווה חלק ממרקם החיים הסובב אותו, וכאשר אוהבים את המעטפת, שכוללת את מוסדות החינוך, התרבות והספורט האזוריים, אופי השכונה והמיקום הגאוגרפי – וכל עוד גודל הנכס מספק את מרחב המחייה הדרוש – מומלץ לשקול את השיפוץ בתור אפשרות מרעננת, שתיתן מענה לצרכים המשתנים ותאפשר להמשיך לגור במרחב המוכר אך בתוך חלל מעודכן, מרווח ומתאים.
מהו משך זמן השיפוץ?
משך זמן השיפוץ תלוי בשלושה גורמים:
לוחות זמנים המוגדרים מראש על ידי הלקוח בהתאמה לאילוצים.
מעצבת הפנים – בהיבטים תכנוניים וכתיבת תוכניות העמדה.
אורח החיים בעת השיפוץ- לדוגמה: האם הדיירים ישהו בנכס בעת השיפוץ או יעברו למגורים חלופיים.

שיפוץ משרדים וחללים מסחריים

סביבת עבודה מתוכננת היטב משפיעה לחיוב על התפוקה, הביצועים ועל תחושת השייכות בקרב העובדים.
העיצוב יבוא לידי ביטוי בתוכנית ההעמדה, בחירת תאורה נעימה לעיניים, שימת דגש על הנדסת אנוש- תמיכת הכיסא, פרטיות, אקוסטיקה בחלל ואווירה. כאשר מדובר על חללים מסחריים, הרי שהדגש מושם על אזורי מכירה באמצעות הפרדה בין גוונים, העמדה, תאורה ממוקדת, מיקום מוצרים, ותחימה. תכנון נכון הלוקח בחשבון מוטיבים אלו מביא לגידול במכירות.
לסיכום, השבחת נכסים נעשית ברוב המקרים לטובת שדרוג מגורים או מרחבי עבודה/ מסחר קיימים, יחד עם זאת היא מתאימה גם למשקיעים המעוניינים להרוויח ממכירת נכס- במקרים אלו העיצוב יושפע מאופי תרבותי, דמוגרפי ומרחבי ויבוסס על מחקר שוק. בהשבחת הנכס מומלץ לשמור על עיצוב בהיר וניטראלי ולאזן אותו עם מוטיב מודגש המעניק למרחב "אופי" ו"זהות" משלו. במקרה ומדובר על נכס להשבחה לטובת מכירה או השכרה ברווח הרי שיש לתת מענה לצרכים העתידיים של הרוכשים או השוכרים ולאפשר להם ליצוק את חייהם בתוך המרחב הקיים.
השבחת נכסים היא אתגר מרתק, יצירתי וחוויתי ופרויקט השיפוץ כולל את ההיבטים הבאים:
פתרונות תכנוניים ועיצוביים עבור החלל תוך שימת דגש על הבחנה בין עיקר לתפל והבחנה בין שינויים ברי ביצוע ובין כאלו שאינם אפשריים.
ליווי אישי ומקצועי משלב הרכישה ועד שלב ההשבחה
ניהול הפרויקט
פיקוח מקצועי והתנהלות מול הספקים השונים

אם ברצונכם לשנות את הקיים, להתחדש במרחב מעודכן המתאים לצרכים היום יומיים ולהשביח נכס לטובת מכירה או השכרה ברווח, נשמח לעמוד לשירותכם ולהפוך תקופה רוויה בסימני שאלה לתקופה מרתקת ומעוררת השראה, יחד נדייק את הצרכים, נבין את הרצוי מול המצוי וניצור פתרונות המעניקים תחושה של רווחה וטומנים בחובם אפשרות להתחדשות בתוך מרחב אהוב ומוכר, כך שתוכלו לקבל תמונה מלאה ונכונה ביחס לרצונות, לצרכים, ליכולות ולתוצאות.