עיצוב פנים מודרני חם

מאת: ליז זומר

העיצוב המודרני כובש את הבית הישראלי ונחלק לשני סוגים – עיצוב פנים מודרני קר ועיצוב פנים מודרני חם. על ההבדלים בין סגנונות העיצוב השונים ועל השיטות ליצירת עיצוב פנים מודרני חם אני מרחיבה במאמרי זה.

עיצוב מודרני הוא עיצוב עכשווי, שמשלב בין מוטיבים לבין מגמות בנות-זמננו, ומאופיין בקווים נקיים שמתאימים לתקופה. ההבדל בין הסגנון המודרני לבין סגנונות קרובים אליו שחולקים עמו מאפיינים משותפים הוא בתפישת העולם העומדת מאחוריו.

ואילו בעוד שהסגנון הסקנדינבי מאופיין אף הוא בקווים נקיים הדגש העיקרי בו הוא על הגדלת הפתחים והאור הטבעי הנכנס לחלל ממרחב החוץ – צורך מהותי בארצות סקנדינביות קרות. העיצוב הסקנדינבי-נורדי משלב בין עץ לבין טקסטיל טבעי ומאופיין בגוונים בהירים (מאפיינים אלו קיימים גם בעיצוב המודרני, אבל לא מכתיבים אותו). הסגנון המודרני הוא לא הסגנון הקלסי, העל-זמני, אשר מתאים לכל תקופה ומאופיין בגוונים ניטרליים ובשילובים שונים של חיפויי אבן.

מאפיינים של עיצוב פנים מודרני חם

כפי שציינתי העיצוב המודרני נחלק לשני סוגים: "קר", וחם", הסגנון הקר משלב בין חומרים ומרקמים שמשרים תחושה של קור –למשל השתקפויות, ריצוף בוהק, גוונים קרים, קווים ישרים, מעט חומרי חיפוי – ואילו עיצוב פנים מודרני חם משלב בין שימוש בעץ במגוון רהיטים ובין מרקמים היוצרים רושם של "בית חם", לדוגמה: שילוב של טקסטיל רך, שטיחים, וילונות, הוספת צבע לחימום האווירה או מיתון גוון, שילוב של ניגודים – חיפוי רצפה דמוי פרקט חמים לצד ספה בקווים נקיים.

כיצד לעצב את בית שמשרה חמימות אך עדיין נחשב כמודרני?

מודרני הוא לא בהכרח עיצוב קר אלא עיצוב שמבטא את המגמות העכשוויות, כך למשל אם לפני עשור הרוב רצו נגרות מותאמת מעץ ונגה הרי שהיום ונגה כבר "לא באופנה" והוא מוחלף בגווני האפור והלבן הרווחים. יחד עם זאת גם בית שהמעטפת והבסיס שלו מושתתים על גוונים קרים כמו אפור ולבן יכול להיות גם "חמים", וניתן לעשות זאת באמצעות באמצעות מוטיבים ומאפיינים השאולים מסגנון העיצוב הסקנדינבי ומסגנון העיצוב הקלסי ובשילוב נקודות השקה למגמות עכשוויות.

ואיך עושים זאת בפועל?

בעיצוב פנים מודרני חם אנחנו נראה שילוב בין גוונים אפורים ולבנים וחיפויי בטון לבין טקסטיל חם כמו וילונות, כריות, תמונות בגוונים חמים ושימוש בחומרים שיוצרים רושם מחמם. כפי שהזכרתי קודם אנחנו נשתמש בשיטה של שכבות כמו בדירה זו שעיצבתי בצפון תל אביב אשר מאופיינת בסגנון עיצוב שנע בין המודרני לבין הקלסי, הוספתי דגמי אבן, מוטיבים מונוכרומטיים ושימוש במגוון מרקמים וטקסטורות החל מהכורסאות שעשויות מחומרים טבעיים – במקרה זה בהשראת "הצמה של רפונזל" עשויה מצמר ארוג , מהשטיח "הצמרירי", ועד דוגמאות הטפטים לאווירה חמימה וביתית.

כיצד יוצרים חלל חמים ומודרני אחיד?

אם רוצים לחמם את האווירה חשוב למתן את הגוונים הכהים ואת החומרים הקרים עם חומרים שיוצרים רושם חמים. כמו בפרויקט בקיבוץ במרכז הארץ אשר מעוצב בסגנון המשלב בין המודרני לבין הסקנדינבי – מצד אחד קורות עץ בתקרה ומצד שני ספרייה המעוצבת בקווים נקיים ובהירים – כמו כן הקווים הישרים בגופי התאורה ובשולחן מתאזנים בזכות שילוב של טקסטיל, כריות ושטיח.

ההבדלים בין עיצוב פנים מודרני לעיצוב פנים מודרני חם?

עיצוב פנים מודרני הנוטה לסגנון הסקנדינבי-נורדי כמו בפנטהאוז שעיצבתי בפתח תקווה מאופיין בקווים נקיים מאוד, כמעט מינימליסטים ומשלב בין מספר מוטיבים עכשוויים, את האווירה בבית "חיממתי" באמצעות אומנות, שטיחים וצביעת קיר בחדר השינה בגוון קורל – אך הרושם הכללי נותר "קליל" ו"אוורירי".

לעומת זאת בעיצוב פנים מודרני חם – אני אשלב חומרים חמימים ומרקמים המדמים עץ כמו שולחן המטבח שחולק את אותו הגוון עם חיפוי הקיר בפרויקט דירה בראש העין . כאשר מול חיפוי הקיר ניצבת ספה בגוון אפור בהיר, ולצד החיפוי יש כורסה עם כרית בגוון ורוד פוקסיה, החמימות מתמתנת באמצעות שני ההדומים בגוון תכלכל-קרח ובקווים הישרים.

דוגמה נוספת לסגנון מודרני חם ממותן ועכשווי ניתן לראות בדירה בבאר יעקב דירה זו זוכה למעטפת קרירה ובהירה ומשלבת בין פריטי טקסטיל, עציצי נוי שמכניסים את גווני הירוק עד לדירה, ופרטי אומנות "שמחממים" את האווירה אך עדיין שומרים על קלילות ותחושה עכשווית.

עיצוב פנים מודרני חם לאנשים צעירים ברוחם

למי מתאים סגנון מודרני חם ? עם השנים הבחנתי, שעיצוב פנים מתאים לכולם, ללא הבדל בגיל או במיקום גיאוגרפי. עיצוב פנים מודרני חם יכול להתאים לאנשים החיים במרכז הארץ, אשר מעוניינים להשאיל מוטיבים מהסגנון קלאסי ועל-זמני ומהסגנון אקלקטי כדי לשמר רהיטים "וותיקים" יותר בעלי משמעות סנטימנטלית, לצד מחייה במרחב מגורים שימושי, קל לתחזוקה במראה קליל ועכשווי. אני מוצאת לנכון שסגנון העיצוב המודרני-חם מתאים לארצנו יותר מאשר הסגנון הכפרי, שכן יש בסגנון זה הזמנה לחיים נינוחים ממש כמו שנוח ללבוש חליפה בסגנון ספורט-אלגנט. לעומת זאת בעיצוב פנים מודרני חם – אני אשלב חומרים חמימים ומרקמים המדמים עץ כמו שולחן המטבח שחולק את אותו הגוון עם חיפוי הקיר כאן בדירה בראש העין . כאשר מול חיפוי הקיר ניצבת ספה בגוון אפור בהיר, ולצד החיפוי יש כורסה עם כרית בגוון ורוד פוקסיה, החמימות מתמתנת באמצעות שני ההדומים בגוון תכלכל-קרח ובקווים הישרים.

דוגמה נוספת לסגנון מודרני חם ממותן ועכשווי ניתן לראות בדירה בבאר יעקב דירה זו זוכה למעטפת קרירה ובהירה ומשלבת בין פריטי טקסטיל, עציצי נוי שמכניסים את גווני הירוק עד לדירה, ופרטי אומנות "שמחממים" את האווירה אך עדיין שומרים על קלילות ותחושה עכשווית.

פרויקטים בעיצוב פנים מודרני חם

בית פרטי בקיבוץ במרכז הארץ

דירה בבאר יעקב

דירה בראש העין

פנטהאוז באם המושבות

דירת יוקרה בצפון תל אביב

עיצוב פנים מודרני חם

לתיאום פגישת היכרות ללא התחייבות

אתר זה מוגן ע"י reCAPTCHA של Google מדיניות פרטיות וגם תנאי השימוש חלים.