עיצוב פנים לבתים פרטיים

רבים הנמצאים בתהליך עיצוב בית פרטי נהנים מנקודת זמן חד פעמית שבה הם יכולים להגשים באופן המוחשי ביותר את תחושת הנוחות וההתרגעות. אולם, זוהי תחושה אישית שלא תמיד ניתנת להגדרה, אך כאשר היא נחוות היא הופכת כל מרחב מגורים, בין אם הוא קטן וצנוע ובין אם גדול ומפואר למקום שטוב לחיות בו. כיצד נעשה תהליך עיצוב פנים לבית פרטי? מה מאפיין בית המשרה נינוחות? על כך במאמר זה.

תהליך הבנייה - עיצוב בתים פרטיים

תהליך עיצוב בית פרטי מתחיל בהבנת התפישה התפקודית במרחב המגורים
בבתים רבים שטח רב מחדר המגורים מוקדש לאחסון, לעיתים נסתר ולא נגיש ולעיתים גלוי בתוך ארונות ויטרינה. במקרים מסוימים מדובר בפריטים יקרי ערך, הנשמרים לאירועים מיוחדים ולא נמצא להם מקום אחסון אחר, ועניין זה לכשעצמו מעורר אי נוחות לדרי הבית ולמבקרים. מרחב מגורים מתפקד הוא מרחב מחולק ומסודר נכון, מרחב המאפשר לקיים פעילויות יום יומיות, אך לא פחות חשוב – מרחב שמעורר תחושה מזמינה ונינוחה אותה ניתן להשיג במספר צעדים.

הצעד הראשון: הבנת המאפיינים לבית המשרה נינוחות

האם זו ישיבה על ספה מרופדת בבד נוח, כאשר מהחלון מגיע משב רוח מרענן, ולצד משענת היד ניצב שולחן בגובה הנכון עם התאורה המדויקת? האם זו פעולת הבישול שנעשית פשוטה כל כך הודות לסידור נכון ונגישות גבוהה? נינוחות היא עונג לכשעצמו וניתן להשיג תחושה זו כאשר מבצעים פעולה או שוהים במנוחה. בראש ובראשונה – זו סביבה נינוחה ומזמינה שנעים לחיות, לעבוד, לארח ולשהות בה. 

הצעד השני: שילוב מוטיבים מתוך חווית השהייה בטבע במרחב הפנים האישי

קל להתמסר למשב רוח רענן, מקום רביצה נעים, בוקר שמשי וחמים, מגע רך של אדמה וניחוח של דשא רענן, אלו מרוממים ומרגיעים את הנפש. בעיצוב בית פרטי בשלב הבנייה או בשלב השיפוץ ניתן לתרגם איכויות אלו באופן גשמי – על ידי חלון רחב, שילוב מרבי של תאורת החוץ במרחב הפנים, בחירת גוונים הנשארים נאמנים לטבע, שילוב של מעטפת המגלמת איכויות של קינון יחד עם ריהוט משלים המגלם איכויות של רוך והשלמת המראה עם אבזור משלים כמו בחירת יצירות אומנותיות המדגישות את סגנון החיים, תכנון תאורה ומניפת גוונים התואמת את הצלילים המראות ואפילו הניחוחות, שמסבים תענוג פנימי.

הצעד השלישי: זיהוי הפריטים הנוחים לכם

אם מתבוננים על ספה או כורסה רואים שלזו יש מאפיינים הדומים לגוף האדם, יש לה רגליים, משענות צד ומשענת גב. ספות נוחות יותאמו לעמוד השדרה, הן יכולות להיות מרופדות או גמישות אך בעלות מסעד קשיח, הישיבה בהן שומרות על טונוס מסוים לא רפוי מדי אך גם לא זקוף, זוהי למעשה תפישת העיצוב הרווחת בבתי העיצוב לריהוט מודרני שקמו מאמצע המאה הקודמת והמחישו הלכה למעשה את השילוב המנצח של חשיבה חדשנית עם פשטות.

מרחב למנוחה ולשקט פנימי

בעידן שבו גירויים מציפים את המרחב מכל עבר, שקט פנימי ומנוחה מנטלית הם עניין הכרחי ולכן כל אחד מאיתנו צריך מקום להתרגעות, מרחב המפיג את מתחי היום יום ומאפשר מנוחה ושלווה נפשית בעיקר כאשר זמננו מוגבל. בית שתוכנן מראש לספק חיים מעודנים יסייע להתבונן על העולם בעיניים חדשות. עיצוב פנים לבתים פרטיים משלים את מעטפת החוץ של הבית והסביבה המקיפה ומאפשר ליצור חיץ בין המולת היום השוקקת לבין הצורך הנפשי באיזון וביצירת מרחב המשיג את הנוחות המרבית לבעלי הבית, לצד מעשיות פשוטה ההופכת אותו למרחב מתפקד ברמה היומיומית. כאשר תהליך זה מתבצע בשלבי בניית הבית ניתן לחסוך במשאבים רבים ולהשיג מטרה זו תוך התייחסות לאורח החיים של הדיירים בראיה מרחבית אל ההווה ואל העתיד.

תהליך עיצוב בתים פרטיים על פי ליז זומר

נקודת המוצא לעיצוב בית החלומות מתחילה בהבנה ברורה של הדרישות למרחב מגורים מתפקד עם דגש גבוה על נוחות, שמישות ומציאת פתרונות להיבטים ייחודיים באורח החיים של הדיירים. ולכן בשלב הראשון מוגדרים הצרכים והדרישות ונבחנים פתרונות תכנוניים להשגת המטרה, ובשלב השני מבוצע התהליך בפועל וכולל ליווי, תיאום מול קבלנים, בחירת חומרים ורכישתם, ליווי ופיקוח על העבודות בפועל ועמידה באבני הדרך של פרויקט הבניין. הליווי נעשה על ידי מעצבת בית פרטי מנוסה אשר משתפת פעולה באופן מלא עם אדריכל הבניין. מעבר לכך, תבוצע הערכה תקציבית וחלוקה לסעיפים המגשימים באופן המיטבי ביותר את הפוטנציאל התכנוני של מרחב הפנים.
נעים מאוד, שמי ליז זומר, מעצבת פנים מזה כשני עשורים בעלת ניסיון עשיר בעיצוב פנים לבתים פרטיים עוד בשלב בנייתם ובתים פרטיים בתהליכי שיפוץ וחידוש. תהליך בנייה של בית עשוי להיות מרגש אך בד בבד מאתגר, קשה ומעיק. לתפיסתי האישית אפשר גם אחרת בזכות תכנון נכון ותזמון, ליווי מקצועי ויצירתיות רבה להגשמת החלומות במרחב מגורים לטווח הארוך.